Jak dbać o wzrok pracując przed komputerem?

Wielogodzinna praca przed komputerem nie pozostaje obojętna dla naszego zdrowia. Wysiłek – choć statyczny – wpływa nie tylko na naszą postawę i kręgosłup, ale również na wzrok i jakość widzenia. Nie oznacza to jednak, że należy zupełnie zrezygnować z takiej aktywności. Warto jednak zapobiegać komplikacjom i wprowadzić nowe nawyki do swojego codziennego życia. Jak więc można dbać o wzrok, pracując przed komputerem? Co robić, a czego unikać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Dbanie o wzrok podczas pracy przy komputerze – co warto wiedzieć?

Kluczowym czynnikiem do zachowania dobrego zdrowia mimo długich godzin przed komputerem jest przygotowanie wygodnego, ergonomicznego stanowiska pracy. Chodzi przede wszystkim o to, by dobrać odpowiednie krzesło i umieścić ekran komputera tak, by nasze oczy znajdowały się we właściwej odległości od niego (min. 50 cm). Najlepiej pracować w świetle dziennym, ustawiając komputer bokiem do okna. Jeśli konieczna jest praca w godzinach wieczornych, możemy z kolei wykorzystać dodatkową lampkę, która zapewni odpowiednią dozę światła.

Duże znaczenie ma również częste odrywanie wzroku od monitora na odległość minimum 6 metrów i wykonywanie krótkich, ale systematycznych przerw. Niezbędne minimum to jedna, 20-sekundowa pauza co 20 minut pracy.  Dobrym nawykiem jest także świadome zwiększenie częstotliwości mrugania i spoglądanie na rośliny lub przedmioty w kolorze zielonym.

Kolejnym ważnym czynnikiem jest dieta. Powinna być ona bogata w witaminy, a w szczególności witaminę A, B, C, E oraz D. Każdego dnia warto także zadbać o dostarczanie odpowiedniej ilości kwasów omega 3 i 6. 

Co ważne, jeśli odczuwamy dyskomfort lub niepokojące objawy (pogorszenie się widzenia, zmniejszenie pola widzenia, widzenie mroczków i plam, suchość oczu, ból oczu promieniujący do głowy)  powinniśmy się zwrócić o pomoc do specjalisty. Nie można zapominać także o badaniach okresowych, które należy przeprowadzić nawet jeśli pozornie wszystko jest w porządku.

Właściwie dobrane okulary lub soczewki – dlaczego tak ważne?

Istotną rolę odgrywa także dobranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Podczas badania okresowego może okazać się, że stara korekcja już nie jest dla nas wystarczająca. Konieczna jest wtedy jej szybka wymiana. Warto też zastąpić tradycyjne produkty rozwiązaniami pochłaniającymi szkodliwe dla oczu niebieskie światło (opcja ta jest dostępna zarówno w przypadku okularów, jak i soczewek), które sprawiają, że wzrok nie jest tak obciążony.

A co jeśli do tej pory ktoś nie korzystał z okularów lub soczewek? Dzięki regularnym wizytom u specjalisty możliwe jest sprawdzenie, czy sytuacja nie uległa zmianie. Jeśli tak, bardzo ważne jest dopasowanie się do zaleceń optometrysty i wybranie profesjonalnych produktów. Warto zwrócić szczególną uwagę na nowoczesne soczewki kontaktowe, które przepuszczają więcej tlenu i zapobiegają wysuszaniu się oczu. Sprawdzą się one doskonale nawet podczas długiej pracy przed monitorem. Ich uzupełnieniem mogą być także delikatne, nawilżające krople, które przeciwdziałają podrażnieniom i zaczerwienieniom.