Co zaliczamy do badań optometrycznych?

Wzrok jest jednym z naszych najważniejszych zmysłów, dzięki któremu możemy odbierać piękno świata zewnętrznego. Warto więc dbać o stan naszych oczu jeszcze zanim pojawią się poważne problemy. W tym celu warto zdecydować się na przeprowadzenie badań optometrycznych.  Jakiego typu są to badania? Temat ten omawiamy w naszym artykule.

Na czym polega praca optometrysty?

Optometrysta jest specjalistą, który głównie ma za zadanie dobranie odpowiednich okularów lub soczewek kontaktowych. Aby zrobić to właściwie, w swojej codziennej pracy wykorzystuje specjalistyczne urządzenia, które umożliwiają zweryfikowanie wady wzroku oraz wskazują, jakie rozwiązanie należy zastosować.

W krajach wysoce rozwiniętych optometrysta jest specjalistą pierwszego kontaktu w problemie wzrokowym. Posiadając dodatkowo wiedzę z zakresu zdrowia wzroku, jest w stanie zauważyć choroby oczu (zapalenie spojówek, zaćma, jaskra) i skierować do lekarza okulisty, który zajmuje się ich leczeniem.

Badania optometryczne – przykłady

Jakie badania zaliczamy do badań optometrycznych? Poniżej prezentujemy niektóre z nich.

  • Szczegółowe badanie wady refrakcji (wzroku). Badanie polega na patrzeniu w dal przez foropter, przy którego użyciu i zastosowaniu kilkunastu procedur dobiera się moce optyczne, które dają najwyraźniejszy obraz.
  • Sprawdzenie występowania dodatkowych zaburzeń, takich jak zez, zaburzenia akomodacji czy niedowidzenie.
  • Badania wykrywające nieprawidłowości będące następstwem różnych chorób oczu, takich jak np. jaskra czy zaćma. Chodzi m.in. o badanie w lampie szczelinowej, funduskamerze czy za pomocą tomografu siatkówki OCT.
  • Badanie widzenia barwnego oraz ciśnienia wewnątrzgałkowego przy pomocy tonometru.