Poznaj nasze badanie wzroku
Jak wygląda aplikacja soczewek kontaktowych
w Centrum Wzroku - Dr Nawrot?
Aplikacja soczewek kontaktowych jest czynnością prostą i bezpieczną, pod warunkiem, że stosuje się kilka zasad. Soczewki kontaktowe podczas użytkowania znajdują się bezpośrednio na gałce ocznej, mając kontakt z jej delikatną warstwą zewnętrzną (rogówką i spojówką gałkową). Oferujemy opiekę kontaktologa, który specjalizuje się w doborze soczewek kontaktowych. Dobiera on odpowiednie soczewki oraz wskazuje jak poprawnie się nimi posługiwać.
Każda aplikacja soczewek kontaktowych w naszym gabinecie przebiega według poniższego schematu:
Wywiad – specjalista pyta o zdrowie i przebyte choroby oczu, alergie, częstotliwość, z jaką Pacjent chce nosić soczewki kontaktowe (tryb noszenia), charakter jego pracy oraz środowisko zewnętrzne, w jakim przebywa (zapylenie, klimatyzacja). Następnie przedstawia podstawowe zasady bezpieczeństwa użytkowania soczewek i ustala z Pacjentem tryb noszenia i rodzaj soczewek, które planuje wybrać i zaaplikować, po wykonaniu odpowiednich badań.
Badanie przedniego odcinka oka wykonuje się za pomocą lampy szczelinowej (biomikroskopu) oraz topografu rogówki. Ocenie podlegają: gładkość i bladość spojówek, rąbka rogówki, przejrzystość i powierzchnia rogówek, ujścia gruczołów tarczkowych oraz jakość i ilość łez. Jeśli żaden element nie wykazuje odstępstw od normy specjalista może przejść do dalszych punktów.
Początkowe, obiektywne badanie refrakcji za pomocą autorefraktokeratometru (komputer do badania wady wzroku), po którym następuje subiektywne badanie za pomocą foropteru. Celem badania jest dokładne ustalenie wady refrakcji, czyli mocy soczewek kontaktowych potrzebnych do skorygowania niewyraźnego widzenia.
Założenie soczewek kontaktowych badanemu przez specjalistę i początkowa ocena komfortu po 2-3 min od założenia.
Ocena ostrości widzenia w soczewkach wraz z kontrolą dokładności korekcji wady refrakcji.
Ocena centracji, ruchomości i ułożenia soczewek na oczach w lampie szczelinowej. Badany wykonując mrugnięcia i spojrzenia w różnych kierunkach pozwala ocenić specjaliście dopasowanie i ruchomość soczewki na oku (ocena czy soczewka nie jest zbyt ciasna lub zbyt luźna).
Nauka zdejmowania, zakładania oraz czyszczenia soczewek. Badany nie opuszcza gabinetu dopóki sam nie zdejmie i nie założy soczewki na oko.
Badany otrzymuje pisemną instrukcję użytkowania soczewek kontaktowych, legitymację użytkownika, płyn do soczewek oraz parę (w przypadku soczewek miesięcznych lub dwutygodniowych) lub 5 par soczewek kontaktowych (gdy zdecydował się na soczewki jednodniowe).
Wizyta kontrolna
Specjalista umawia badanego na wizytę kontrolną, która odbywa się zawsze na kilka dni przed terminem wymiany soczewek na nową parę. Dzięki temu możliwa jest ocena przedniego odcinka oka w miejscach, które mogą być naznaczone przez niewłaściwie dopasowaną soczewkę po paru tygodniach noszenia. Ma to bardzo istotne znaczenie, gdyż zmiany spowodowane taką soczewką są często niewyczuwalne przez użytkownika, a niezauważone mogą prowadzić do rozwoju chorób przedniego odcinka oka, wymagających leczenia. Podczas wizyty kontrolnej specjalista sprawdza także ostrość widzenia badanego oraz jego opinię na temat noszonych soczewek.
Jeśli wszystko wygląda prawidłowo, wybrany rodzaj soczewek może być zakupiony i z powodzeniem dalej użytkowany. W przypadku wystąpienia odstępstw od normy specjalista musi tak zmienić moc soczewek, ich krzywiznę, wielkość lub materiał z jakiego są wykonane, aby jak najlepiej dopasować soczewki do oczu.
Fotografia przedniego odcinka oka
Warto zaznaczyć, że w naszym gabinecie posiadamy jako jedyni w regionie przystawkę cyfrową do robienia fotografii przedniego odcinka oka w dużej rozdzielczości. Dzięki temu urządzeniu, badany może dokładnie zobaczyć wszelkie zmiany chorobowe oraz uszkodzenia przedniej powierzchni oka na ekranie monitora bezpośrednio po badaniu. Dodatkowo, fotografie mogą być archiwizowane, aby przy kolejnej wizycie móc porównać poprzedni obraz kliniczny z obecnym lub kontrolować efekt leczenia. Poza tym, dzięki obecności topografu rogówki możemy dopasować soczewki kontaktowe specjalistyczne, które zdecydowanie lepiej korygują wyższe i bardziej skomplikowane wady wzroku.