Porady

Poznaj nasze soczewki kontaktowe

Błędy popełniane przy noszeniu soczewek kontaktowych mogą prowadzić do chorób oczu i pozostawiać trwałe deficyty widzenia. Nie można nosić soczewek uszkodzonych lub wcześniej nieskontrolowanych przez kontaktologa. Trzeba zdejmować je przed snem (nawet jeśli chodzi tylko o krótką drzemkę), aby oczy mogły od nich odpocząć. Jeśli mamy w planach wizytę na basenie, lepiej założyć soczewki jednodniowe, które można wyrzucić po zakończonej aktywności (warunkiem ich używania są wtedy szczelne gogle pływackie).

Należy również pamiętać, że soczewki mają kontakt z delikatną warstwą zewnętrzną gałki ocznej (rogówką i spojówką gałkową), dlatego trzeba odpowiednio dbać o ich higienę i stosować się do następujących zasad:

  • soczewki muszą być zakładane i zdejmowane czystymi oraz suchymi dłońmi;
  • wymagają one codziennego mycia w specjalistycznym płynie;
  • pojemnik do ich przechowywania powinien być wymieniany z każdym nowym płynem oraz dezynfekowany każdego dnia.

Każdy dyskomfort podczas noszenia soczewek (pieczenie, swędzenie czy zaczerwienienie oczu) stanowi sygnał, że coś nie jest w porządku. Trzeba wówczas zdjąć soczewki kontaktowe, a następnie upewnić się, że nie są uszkodzone oraz starannie je przemyć. Jeśli problem nie minie, należy wybrać się na wizytę do specjalisty kontaktologa (optometrysty lub okulisty zajmującego się soczewkami kontaktowymi)