Okulary do spowalniania narastającej krótkowzroczności u zawierciańskich dzieci

Na temat epidemii krótkowzroczności u dzieci oraz sposobów kontroli jej rozwoju rozmawiamy z dr Pawłem Nawrotem, optometrystą
z Centrum Wzroku – Dr Nawrot w Zawierciu.

MiYOSMART

Dzień dobry Zawiercie: Dzień dobry, Panie Doktorze. Dlaczego krótkowzroczność u dzieci staje się coraz większym problemem?
Doktor Paweł Nawrot: Dzień dobry, Panie Redaktorze. Krótkowzroczność jest wadą wzroku, którą wiązano kiedyś głównie z genetyką – jeśli rodzice mieli krótkowzroczność, to było niemal pewne, że dziecko odziedziczy ją po rodzicach. Obecnie obserwuje się, że coraz więcej dzieci bez krótkowzrocznych rodziców jest krótkowzroczna, przybywa zatem lawinowo dzieci z tą wadą wzroku.

DDZ: Co jest tego głównym powodem?
PN: Rozwój cywilizacyjny sprawił, że dzieci większość czasu spędzają skupione wzrokowo w bliskich odległościach i w pomieszczeniach. Szkoła to czytanie i pisanie, po szkole prace domowe przy biurku, a w wolnym czasie godziny spędzane przed smartfonami, tabletami, komputerami. To właśnie nadmierna i długotrwała praca wzrokowa z bliska oraz przebywanie w pomieszczeniach zamiast na zewnątrz są głównymi powodami rozwoju i pogłębiania się krótkowzroczności u dzieci, a czas nauki zdalnej jeszcze spotęgował te czynniki.

DDZ: Jakie symptomy daje krótkowzroczność, co powinno nas zaniepokoić?
PN: Zarówno rodzice jak i nauczyciele powinni zwrócić uwagę, czy dziecko nadmiernie nie przybliża do siebie przedmiotów, tekstu, nie przybliża się do telewizora, nie mruży oczu, czy je często pociera, czy nie patrzy pod kątem, czy jest niechętne do aktywności z innymi dziećmi. Każde dziecko rozpoczynające szkołę powinno mieć zbadany wzrok, gdyż jego zaburzenia wpływają na naukę pisania oraz czytania. Należy pamiętać, że dziecko nie powie nam samo, że źle widzi, gdyż nie wie jak powinno się widzieć. Dokładne badanie wzroku i wprowadzenie właściwego postępowania to podstawa.

DDZ: Jak zatem takie badanie wzroku powinno wyglądać?
PN: Badanie wzroku dziecka obejmuje wiele elementów: wywiad dotyczący objawów i historii wzroku, ocenę ostrości wzroku, obiektywne i subiektywne sprawdzenie wielkości wady wzroku oraz krzywizny rogówki, badanie akomodacji, widzenia obuocznego oraz pomiar długości gałki ocznej. Badanie takie trwa ok. 45 min.

DDZ: Czy narastająca krótkowzroczność to tylko coraz większe „minusy”?
PN: Krótkowzroczność, to nie tylko wada wzroku polegająca na zbyt dużej mocy optycznej oka, spowodowanej najczęściej zbyt długą gałką oczną. Każda kolejna dioptria przyrostu tej wady niesie za sobą coraz to większe ryzyko wystąpienia jaskry czy odwarstwienia siatkówki, czyli poważnych chorób oczu, które mogą prowadzić do ślepoty. Dlatego tak ważne jest nie tylko dokładne korygowanie krótkowzroczności ale wprowadzenie metod, które spowalniają jej dalsze pogłębianie się.

DDZ: Czy może Pan przybliżyć te metody?
PN: Metody optyczne spowalniania przyrostu krótkowzroczności polegają na doprowadzeniu do korekcji wady w ten sposób aby w pełni wyraźny obraz przedmiotu, na który patrzymy padł na centralną część siatkówki, a obraz przedmiotów peryferyjnych padł przed siatkówką. Metoda ta, do tej pory była możliwa jedynie w nocnych soczewkach ortokorekcyjnych oraz specjalistycznych, dziennych soczewkach kontaktowych. Od pewnego czasu firma HOYA Lens Poland oferuje soczewki do okularów o nazwie MiYOSMART. Soczewki te mają udowodnioną skuteczność spowalniania progresji krótkowzroczności średnio o 60%, w porównaniu do standardowych soczewek jednoogniskowych. Ich doborem mogą zajmować się tylko optometryści lub okuliści po uzyskaniu certyfikatu. W naszym Centrum Wzroku – Dr Nawrot w Zawierciu wszyscy nasi specjaliści aplikują soczewki okularowe MiYOSMART po kompleksowym badaniu optometrycznym, o którym już wspomniałem. Naszych małych pacjentów obejmujemy pakietem kontroli krótkowzroczności obejmującym 3 wizyty w ciągu roku oraz wszelkie niezbędne pomiary oraz, co ważne, gwarancję spowolnienia wady wzroku. Naszymi pacjentami są dorośli i dzieci od 4-go roku życia. Serdecznie zapraszamy do naszych gabinetów przy al. Gen. Wł. Sikorskiego 8 w Zawierciu (tel. 32 670 77 71 wewn. 1; www.drnawrot.pl).