Soczewki kontaktowe – na co się zdecydować?

W dzisiejszych czasach czynnikiem, który ma największe znaczenie w codziennym życiu jest wygoda. Nic więc dziwnego, że coraz więcej osób zastępuje tradycyjne okulary korekcyjne soczewkami kontaktowymi. Produkt ten pozwala bowiem na zachowanie maksymalnego komfortu, także w ruchu oraz na doskonałe korygowanie nawet zaawansowanych wad wzroku. Dodatkowo soczewki są bezpieczne dla oczu, a dla wielu osób stanowią synonim większej pewności siebie. Istnieje jednak kilka różnych rozwiązań, które możemy wykorzystać. Na jaki typ soczewek warto się zdecydować? O czym należy pamiętać przed podjęciem decyzji? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Na jakie soczewki warto się zdecydować?

Soczewki kontaktowe można podzielić na kilka grup. Oto trzy z nich:

  • Tzw. soczewki miękkie, w tym soczewki jednodniowe, soczewki stosowane przez dwa tygodnie lub soczewki wykorzystywane przez miesiąc. Są one bardzo popularne, zapewniają dużą wygodę i wyróżniają się dobrym stosunkiem jakości do ceny. Soczewki te mają elastyczną strukturę, przez co adaptacja do nich następuje bardzo szybko.
  • Soczewki twarde (zwane stabilnokształtynymi), czyli propozycje tworzone indywidualnie po wykonaniu topografii rogówek oczu. Soczewki twarde wykorzystywane są w przypadku określonych dolegliwości, takich jak m.in. stożek rogówki, czy wysokie, złożone wady wzroku.  Propozycje te są trwałe, a niektóre typy można nosić nawet przez dwa lata.
  • Soczewki ortokorekcyjne, które hamują rozwój krótkowzroczności i które są stosowane podczas snu. Rozwiązanie to jest wyspecjalizowane i idealnie dopasowane do oka, a mechanizm ich działania polega na delikatnym ucisku centralnej części rogówki, co powoduje jej spłaszczenie i terapeutyczne zogniskowanie obrazu na siatkówce.

Oczywiście przed dobraniem określonego rodzaju soczewek konieczna jest profesjonalna diagnostyka, ustalenie wady wzroku, wykonanie potrzebnych badań i dopasowanie produktu do indywidualnych potrzeb.

Wiele osób zastanawia się też, czy soczewki są w ogóle rozwiązaniem dla nich. W takiej sytuacji warto skorzystać z naszej oferty, w ramach której proponujemy darmowy pakiet próbny. Umożliwia to sprawdzenie, czy opcja, jaką są szkła kontaktowe, sprawdzi się w naszym przypadku.

Co warto wiedzieć o soczewkach?

Komu szczególnie zalecane są soczewki kontaktowe? Rozwiązanie to dedykowane jest przede wszystkim osobom, które prowadzą aktywny tryb życia oraz nie czują się dobrze w tradycyjnych okularach korekcyjnych. Warto jednak pamiętać, że istnieją pewne przeciwwskazania. Należy do nich przede wszystkim:

  • alergia i skłonność do podrażnień oczu,
  • przewlekle stany zapalne oczu,
  • zaburzenia hormonalne.

Przed skontaktowaniem się ze specjalistą warto też wzbogacić swoją wiedzę i rozprawić się z najczęstszymi mitami, które dotyczą stosowania soczewek kontaktowych. O jakie mity chodzi? Oto kilka z nich:

  • jeśli znamy swoją wadę wzroku to nie musimy korzystać z pomocy specjalisty: produkt powinien być dobierany zawsze przez profesjonalistę, który dokona sprawdzenia naszego wzroku, a następnie na podstawie swojej wiedzy i doświadczenia dobierze najlepsze rozwiązanie,
  • soczewki można nosić przez całą dobę: soczewki kontaktowe należy wykorzystywać zgodnie z informacją podaną przez ich producenta, oraz zgodnie z zaleceniem kontaktologa, co oznacza zazwyczaj, że należy ściągać je przed snem,
  • podczas noszenia soczewek nie można się malować: stosowanie kosmetyków jest jak najbardziej możliwe, jednak soczewki należy założyć przed aplikacją makijażu.