Jak przygotować się do wizyty u okulisty?

Wizyta u optometrysty lub okulisty nie wymaga dokładnego przygotowania jak np. do badań krwi, czy różnego typu zabiegów. Jednak warto zwrócić uwagę na kilka kwestii, aby wizyta przebiegła możliwie jak najsprawniej i aby specjalista mógł bez przeszkód wykonać badania. Wizyta zwykle składa się z dwóch elementów: wywiadu oraz badań. Ich rodzaj dostosowany jest do potrzeb pacjenta.

Informacje, które należy przygotować przed wywiadem

Do postawienia diagnozy specjaliście potrzebne jest możliwie jak najwięcej informacji na temat historii wzroku i zdrowia pacjenta. Część pomocnych informacji jest łatwa do przypomnienia, jednak niektóre mogą okazać się mniej oczywiste. Przed wizytą warto zastanowić się, kiedy pojawiły się objawy, oraz czy podobne dolegliwości miały już kiedyś miejsce. Warto upewnić się, czy w dzieciństwie nosiło się okulary. Kolejną ważną do ustalenia informacją są choroby oczu, na które chorowali lub chorują członkowie rodziny, np. jaskra, zaćma czy zwyrodnienie plamki żółtej. Ważne jest, by poinformować specjalistę o istniejących chorobach przewlekłych. Poza tym należy zapamiętać lub zapisać nazwy przyjmowanych obecnie leków.

Jak przygotować się do procedur badania wzroku?

Na wizytę najlepiej przyjść bez makijażu oczu, ponieważ może on utrudnić ocenę stanu zdrowia oczu. Jeśli używa się soczewek kontaktowych, to należy przyjść na wizytę, mając je na oczach od minimum 5 godzin, chyba że specjalista zaleci inaczej. Jeśli nosi się okulary, warto zabrać ze sobą ostatnią receptę okularową oraz dodatkowe dokumenty, jakie zostały do nich dołączone. Ułatwią one dobranie nowych okularów.

Na wizytę powinno się przeznaczyć odpowiednią ilość czasu. Długość jej trwania zależy celu wizyty od ilości i rodzaju wykonywanych badań i trwa między 20 a 60 minut. Przykładowo, dokładny dobór okularów zajmuje ok. 45 min, aplikacja soczewek kontaktowych ok. 60 min, a konsultacja efektu leczenia ok. 10 min. Jeśli w czasie badania lekarz okulista poda krople mydriatyczne, poszerzające źrenice to po zakropleniu następuje trwające ok. 2 – 3 godziny pogorszenie wzroku. W związku z tym nie należy na badanie przyjeżdżać autem jako kierowca.