Co składa się na kompleksowe badanie wzroku?

Badania wzroku najczęściej przeprowadza się wtedy, gdy pojawiają się dolegliwości wskazujące na to, że oczy nie funkcjonują prawidłowo. Ich rodzaj uzależniony jest od tego, co dolega pacjentowi. Jednak niektóre objawy mogą nie być w porę zauważalne, dlatego co pewien czas warto przeprowadzać badanie kompleksowe wzroku – czyli badanie okulistyczne i optometryczne.

Ocena zdrowia oka, czyli badanie okulistyczne

Badanie całego oka można przeprowadzić za pomocą biomikroskopu. W przednim odcinku sprawdza się przezierność rogówki i soczewki oraz wykrywa potencjalne nieprawidłowości spojówki i powieki. Na dnie oka można sprawdzić stan siatkówki, naczyń krwionośnych i nerwu wzrokowego. Jest to badanie, które trwa kilkanaście minut, jednak pozwala rozpoznać objawy wielu chorób, np. miażdżycę, cukrzycę, jaskrę czy zwyrodnienia plamki żółtej. Ciśnienie wewnątrz oka mierzy się przy użyciu tonometru. Pozwala ono zbadać, czy pacjent ma nadciśnienie oczne, które to może towarzyszyć jaskrze. Usługa kompleksowego sprawdzenia wzroku powinna uwzględniać badanie optometryczne, które obejmuje wiele innych procedur oceniających funkcjonowanie układu wzrokowego. Najczęściej trwa ono ponad 40 minut, jednak wydłuża się w przypadku bardziej złożonych problemów z widzeniem lub potrzebą szerszej diagnostyki.

Co składa się na badanie optometryczne?

Tradycyjną metodą badania ostrości wzroku jest odczytywanie różnej wielkości liter z tablicy. W ten sposób optometrysta ocenia jednooczną i obuoczną ostrość widzenia w dali i w bliży wzrokowej. Badanie autorefraktokeratometrem pozwala wstępnie zbadać refrakcję (wadę wzroku) każdego z oczu i podać przybliżony wynik potrzebnej korekcji optycznej. Dokładny dobór korekcji wykonuje się poprzez subiektywny pomiar wady wzroku. Refrakcję sprawdza się przy użyciu foroptera i oprawy próbnej. Optometrysta dokonuje także oceny akomodacji, czyli możliwości wyraźnego widzenia w różnych odległościach. Badanie widzenia obuocznego polega na ocenie pracy między oczami w aspekcie widzenia przestrzennego, ukrytych i jawnych zezów oraz zaburzeń wergencji.