Jak bada się siatkówkę oka?

Siatkówka znajduje się na tylnej, wewnętrznej powierzchni gałki ocznej. Jej zadaniem jest odbieranie bodźców wzrokowych za pomocą komórek nerwowych i przekazywanie ich nerwem wzrokowym do mózgu. Nieprawidłowe działanie tego narządu może długo pozostać bezobjawowe. Na badanie siatkówki kierowani są m.in. cukrzycy, nadciśnieniowcy oraz osoby z wadami wzroku, szczególnie z wysoką krótkowzrocznością. Jak przebiega takie badanie?

Przygotowanie do badania

Do badania dna oka nie trzeba się szczególnie przygotowywać. Lekarz przed jego wykonaniem powinien przeprowadzić standardowy wywiad, w którym zapyta o wiek, przebyte choroby, dolegliwości, przyjmowane leki, uczulenia itp. Musi także wiedzieć o występowaniu jaskry i innych chorób siatkówki u członków rodziny. Oko powinno być dobrze widoczne, dlatego zazwyczaj przed badaniem podaje się krople z tropikamidem, które powodują rozszerzanie źrenicy. Pacjent może mieć zamazany wzrok oraz nadwrażliwość na światło, dlatego też nie powinien po badaniu prowadzić samochodu. Najlepiej, żeby do domu odprowadziła go osoba towarzysząca.

Metody badania dna oka

Do sprawdzenia dna oka najczęściej używa się oftalmoskopu, czyli wziernika ocznego. Za pomocą specjalnego aparatu wpuszcza się snop światła, który przechodzi przez soczewkę i ciało szkliste, a następnie oświetla dno oka. W ten sposób lekarz może ocenić stan siatkówki, naczyń krwionośnych i tarczy nerwu wzrokowego. Istnieje też możliwość wykonania fotografii dna oka dzięki urządzeniu o nazwie funduskamera. Badanie za pomocą nowoczesnych urządzeń nie wymaga rozszerzania źrenicy. Zdjęcia w kolorze i w wysokiej rozdzielczości przedstawiają wycinek siatkówki bez jej obwodu i ciała szklistego. Jest to metoda, która pozwala archiwizować obraz dna oka i porównywać go w czasie kolejnych wizyt.

Jak przebiega OCT?

Najdokładniejszym, nieinwazyjnym badaniem diagnostycznym stanu siatkówki jest OCT, czyli optyczna koherentna tomografia dna oka. Polega ona na wprowadzeniu do narządu wiązki światła za pomocą koherentnego tomografu siatkówki, co daje informację o wyglądzie i parametrach i poszczególnych części oka. Badanie trwa kilka minut i najczęściej nie wymaga podania kropli rozszerzających źrenicę. Otrzymane wyniki powinien zinterpretować lekarz okulista. OCT pozwala zdiagnozować wczesne etapy jaskry czy zwyrodnienia plamki żółtej, nawet jeśli inne badania nie wykazały objawów.