Na czym polega różnica między okulistą, optykiem a optometrystą?

Optometrysta, okulista, optyk — każdy z tych specjalistów odpowiedzialny jest za prawidłowe funkcjonowanie narządu wzroku i jakość widzenia. Jednak zakres ich działań oraz przypadki z jakimi zgłaszają się do nich pacjenci są nieco inne. W tym wpisie podpowiemy, kiedy udać się do optometrysty, a kiedy do okulisty lub optyka.

Optometrysta pomaga w przypadku wad wzroku

Optometrysta to zawód medyczny, jednak w przeciwieństwie do okulisty nie specjalizuje się w chorobach oczu, lecz zajmuje się badaniem refrakcji i doborem pomocy wzrokowych. Ponieważ większość problemów z widzeniem spowodowanych jest wadami refrakcji (wzroku), to do niego powinniśmy się zgłosić w pierwszej kolejności jeśli zauważymy pogorszenie się wzroku. Optometrysta zapewnia pacjentowi wsparcie przy wyborze odpowiedniej metody korygowania wady wzroku, co może uczynić za pomocą okularów,  czy soczewek kontaktowych. Do niego warto się skierować również wtedy, gdy odczuwamy dyskomfort w czasie czytania, pracy przy komputerze czy podczas prowadzeniu samochodu. Zajmuje się on także dolegliwościami takimi jak podwójne widzenie, zez czy zmęczenie wzrokowe. Jeśli podczas prowadzonych badań optometrysta stwierdzi występujące zmiany fizjologiczne w oku lub objawy choroby, skieruje pacjenta do okulisty.

Okulista pomaga w chorobach oczu

Okulista to lekarz specjalistycznej opieki zdrowotnej. Odpowiada za diagnozowanie i leczenie wszelkich chorób związanych z narządem wzroku. Zalecane jest, aby skonsultować się z okulistą, gdy pojawiają się takie objawy jak m.in. ból, szczypanie, zaczerwienienie lub inne dolegliwości gałek ocznych, a także w przypadku stwierdzenia innych niepokojących zmian w obrębie narządu wzroku. W ramach diagnostyki medycznej przeprowadzane są  odpowiednie badania wzroku. Na ich podstawie okulista wdraża stosowne leczenie po zdiagnozowaniu chorób takich jak choćby zapalenie spojówek, rogówek czy jaskra. Uprawniony jest do podawania i przepisywania leków jak również do chirurgicznej ingerencji w zakresie narządu wzroku.

Optyk — specjalista od okularów

Optyk to specjalista, który zajmuje się wykonywaniem okularów na podstawie badań przeprowadzonych przez optometrystę lub ewentualnie okulistę. Przed tym pomaga w doborze i dopasowaniu oprawy okularowej oraz soczewek okularowych spełniających potrzeby klienta (progresywnych, biurowych, fotochromowych, itp.). Oprócz tego do optyka można zgłosić się w sytuacji, w której doszło do uszkodzenia okularów, a więc potrzebna jest ich naprawa lub konserwacja.